Ką sapnuoja ir ko nesapnuoja gyvūnai

sapnavimasŽmonių sapnavimas – natūralus, visiems aiškus ir įprastas reiškinys. Sapnuojame kone kiekvienas, pasitaiko retos išimtys, dažniausiai tai – įvairūs patologiniai atvejai. Dalis žmonių sapnuoja, tačiau sapnų neatsimena, bet mokslas ir tą sugeba pastebėti ir įvertinti. O kaip gi yra su gyvūnais, ar sapnuoja ir jie? Ar tą galima kaip nors patikrinti, ar mokslas jau tiek pažengęs? Ar galime netgi sužinoti, ką sapnuoja gyvūnai? Su žmonėmis viskas paprasta, juk jie gali tiesiog papasakoti, na o su gyvūnais viskas kur kas sudėtingiau. Tačiau bent iš dalies galime atsakyti ir į šiuos klausimus.

Vis tik, mokslo pasaulis, būdamas be galo griežtas sau ir savo kolegoms, labai vienareikšmiškai atsakyti į šį klausimą negali. Įvairūs netiesioginiai metodai, stebint gyvūno smegenų aktyvumą miego metu, lyginant jį su analogišku žmogaus miego ir sapnavimo metu, galima teigti, jog gyvūnai, o šioje srityje tiriami žinduoliai, taip pat turėtų sapnuoti. Kodėl tik turėtų? Kaip jau minėta, būdamas metodologiškai griežtas mokslo pasaulis negali vienareikšmiškai to teigti, taikydamas netiesioginius tyrimo metodus, tai yra neapklausdamas gyvūnų. Tačiau dauguma linkę manyti, jog ir mūsų žemesnieji draugai gyvūnai taip pat sapnuoja? Na, o ką gi jie galėtų sapnuoti, ar jų sapnų reikšmės gali būti paaiškintos dabar populiarių sapnininkų, kaip pavyzdžiui http://sapnu.lt, ar tai pranašiški sapnai? Beje, nors pastarieji klausimai ir neturi jokio loginio pagrindo, pasižvalgyti po miego pasaulį vis tik galime sau leisti.

Vėlgi remkimės žmonių analogija. Jei sapnuoja žmonės, sapnuoja ir gyvūnai. Tą parodo ir anksčiau minėti smegenų aktyvumo tyrimai įvairiuose žinduoliuose. Jau senokai nebekyla dvejonių, jog sapnuojame tik tai, ką jau esame patys patyrę – ar tai būtų gili vaikystė, ar nuotrupos praeinant gatve, ar trumpas kadras televizoriaus ekrane – iš esmės visi sapnai yra mūsų asmeninės patirties atspindys miegant. Ir jokios mistikos ar ateities spėjimų čia tikrai nėra. Labai panašiai galime tikėtis ir iš gyvūnų – jie sapnuoja tai, su kuo vienaip ar kitaip yra susidūrę savo gyvenime. Labai tikėtina, jog laboratoriniai ar naminiai gyvūnai gana dažnai sapnuoja savo šeimininkus, o laukiniais, ko gero, arba maistą, arba savo plėšrūnus. Galime netgi daryti prielaidą, jog laukinius gyvūnus daug dažniau aplanko košmarai nei mūsų naminius augintinius. Tačiau visa tai – tik prielaidos, remiantis sava patirtimi ir ekstrapoliuojant ją kitiems, panašiems į save. O užtikrintai atsakyti į tokius klausimus ko gero nepavyks dar ilgai – bent iki tol, kol neprakalbinsim mus supančių gyvūnų.